PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ 2025/2026
Vyhlášení prvního kola přijímacího řízení pro školní rok 2025/2026
Ředitel školy vyhlašuje dle Zákona 561/2004, ve znění pozdějších předpisů, §60 a podle Vyhlášky MŠMT ČR 422/2023 Sb. o přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, první kolo přijímacího řízení pro školní rok 2025/2026 do oboru 79-41-K/41 Gymnázium.
Pro zařazení do přijímacího řízení je třeba podat přihlášku do 20. února 2025:
K přihlášce je nutné přiložit:
V případě cizinců je možné (po splnění zákonných podmínek) podat:
Doklad o splnění povinné školní docházky (vysvědčení) musí být odevzdán škole nejpozději v den, kdy se uchazeč stane jejím žákem, tj. 1. září).
Kam podat přihlášku, kdy?
Systém pro podávání elektronických přihlášek bude spuštěn na doméně www.dipsy.cz v průběhu ledna 2025. Elektronickou přihlášku bude možné podat od 1.2.2025 do 20.2.2025.
Na základě přihlášky zašle ředitel GYMA uchazeči pozvánku k vykonání přijímací zkoušky nejpozději 14 dní před jejím konáním. Součástí pozvánky jsou podrobné organizační pokyny.
Pořadí oborů středního vzdělávání v přihlášce
Celkem lze zvolit 3 obory (školy) bez talentové zkoušky. Uchazeč v přihlášce uvede pořadí oborů, do kterých přihlášku podává. Pořadí vyjadřuje přednostní volbu oboru středního vzdělávání a po uplynutí termínu pro podání přihlášky již nelze pořadí změnit.
Termíny přijímacích zkoušek v 1. kole 4letého studia:
Náhradní termín přijímacích zkoušek pro 1. kolo: 29. dubna 2025 a 30. dubna 2025.
Celkový počet přijímaných uchazečů: 24 žáků do 4letého denního studia.
Přijímací řízení se bude skládat z následujících částí:
ad 1) Přijmout lze jen uchazeče, který splní podmínky přijímacího řízení: dosáhne alespoň 27 bodů ze státní přijímací zkoušky z českého jazyka (z celkových 50 bodů), 27 bodů ze státní přijímací zkoušky z matematiky (z celkových 50 bodů).
ad 2) Přijmout lze jen uchazeče, který splní podmínky přijímacího řízení: dosáhne alespoň 30 bodů ze školní test AJ. Školní část AJ lze nahradit platným certifikátem dle SERR (Společný evropský referenční rámec pro jazyky) minimálně na úrovni B1.
ad 3) Vedle bodů z písemných testů může uchazeč v přijímacím řízení na GYMA získat ještě nejvýše 10 bodů za hodnocení na vysvědčeních ze základní školy nebo za účast na olympiádách a znalostních soutěžích.
Za vysvědčení bude každému přiděleno maximálně 9 bodů, za olympiády a soutěže maximálně 1 bod.
Celkem může uchazeč získat v průběhu přijímacího řízení na GYMA nejvýše 160 bodů,
maximálně 100 bodů za státní přijímací zkoušky (50 bodů za matematiku a 50 bodů za český jazyk a literaturu) a maximálně 60 bodů za školní přijímací řízení (50 bodů za školní test AJ a 10 bodů za prospěch a znalostní soutěže).
V případě stejného počtu bodů u více uchazečů bude dána přednost uchazečům v tomto pořadí:
Bodové hodnocení:
Počet bodů ze státní zkoušky z českého jazyka ………………………. max. 50 bodů
Počet bodů ze státní zkoušky z matematiky .…………………………….max. 50 bodů
Počet bodů ze školní zkoušky z angličtiny ……………………………….max. 50 bodů
Známka z ČJ za 8. třídu 2. pololetí ……………………….. max. 2 body
Známka z ČJ za 9. třídu 1. pololetí ……………………….. max. 2 body
Známka z M za 8. třídu 2. pololetí ………………………… max. 2 body
Známka z M za 9. třídu 1. pololetí ………………………… max. 2 body
Známka z AJ za 9. třídu 1. pololetí …………………………max. 1 bod
Olympiády, soutěže …………………………………………………. max. 1 bod
Součet za ZŠ …………………………………………………….. max.10 bodů
Přijetí
Uchazeč vyhoví požadavkům přijímacího řízení, pokud dosáhne alespoň 27 bodů ze státní přijímací zkoušky z českého jazyka, 27 bodů ze státní přijímací zkoušky z matematiky a 30 bodů ze školního testu AJ a splní kapacitní kritéria pro přijetí uchazeče (viz počet přijímaných uchazečů)
Možnost vyjádřit se k podkladům rozhodnutí
Účastníci podávající přihlášku elektronicky mohou záznamové archy a vyhodnocení jednotné zkoušky vidět po přihlášení v informačním systému o přijímacím řízení DIPSY. Před uzavřením přijímacího řízení máte možnost nahlédnout do spisu s vyhodnocenými přijímacími zkouškami a vyjádřit se k podkladům rozhodnutí dne 12.5.2025 od 9:00 do 12:00 hod na sekretariátu školy.
Výsledek přijímacího řízení
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) podle výsledků dosažených uchazeči při přijímacím řízení a v souladu s pořadím oborů vzdělávání v přihlášce informuje ředitele školy o pořadí uchazečů, kteří budou přijati. Výsledky přijímacího řízení budou zveřejněny 15. května 2025 na veřejně přístupném místě ve škole (nástěnka školy) a v informačním systému DIPSY. Tímto se považují rozhodnutí o přijetí/nepřijetí za oznámená.
Odvolání
V souladu s ustanovením § 81 zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu, v platném znění, je možné se odvolat proti rozhodnutí o přijetí/nepřijetí prostřednictvím ředitele MŠ, ZŠ a gymnázia sv. Augustina. Odvolání je možné podat do 3 pracovních dnů ode dne zveřejnění výsledků přijímacího řízení podle § 60 odst. 5. zákona č. 561/2004 Sb., školského zákona, v platném znění. Odvoláním lze napadnout výrokovou část rozhodnutí, jednotlivý výrok nebo jeho vedlejší ustanovení. Odvolání jen proti odůvodnění rozhodnutí je nepřípustné.
Z podání musí být patrno, kdo je činí, které věci se týká a co se navrhuje. Fyzická osoba uvede v podání jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování. Odvolání musí obsahovat údaje o tom, proti kterému rozhodnutí směřuje, v jakém rozsahu ho napadá a v čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí nebo řízení, jež mu předcházelo.
Specifika přijímacího řízení u cizích státních příslušníků
1) Konání jednotné přijímacího zkoušky z oboru Český jazyk a literatura
Cizinci, kteří nejsou státními občany České republiky a získali předchozí vzdělání v zahraniční škole (tj. cizinci, na které se vztahuje § 20 odst. 4 školského zákona), nekonají na žádost jednotnou zkoušku ze vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura.
Mezi osoby, které získaly předchozí vzdělání ve škole mimo území České republiky, nelze řadit uchazeče, kteří se před konáním přijímací zkoušky vzdělávali ve školách v České republice, včetně zahraničních škol působících na území České republiky, a to i když se v nich vzdělávali jen část školního roku. Uchazeči o přijetí ke střednímu vzdělávání do 4letého oboru musí mít splněnu povinnou školní docházku nebo ukončeno základní vzdělání před splněním povinné školní docházky dle § 59 odst. 1 školského zákona. Uchazeči o přijetí do 8letého oboru musí mít úspěšně ukončen 5. ročník základní školy (§ 61 odst. 2 školského zákona).
Ředitel školy pro hodnocení výsledku jednotné zkoušky cizinců, kteří nekonají zkoušku z českého jazyka a literatury podle § 20 odst. 4 školského zákona, vytváří ve spolupráci s Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání pořadí uchazečů na základě redukovaného hodnocení všech přijímaných uchazečů v přijímacím řízení do daného oboru vzdělání. Redukované hodnocení neobsahuje výsledek testu z českého jazyka a literatury.
2) Ověření znalosti českého jazyka rozhovorem jako podmínka přijetí ke vzdělávání v případě některých cizinců
MŠ, ZŠ a gymnázium sv. Augustina v souladu s ustanovením § 60b odst. 5 školského zákona ověří rozhovorem znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v oboru vzdělání 79-41-K/41 Gymnázium, denní forma vzdělávání, v případě cizinců, na které se vztahuje § 20 odst. 4 školského zákona, a kteří nekonají na žádost jednotnou zkoušku ze vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura. Znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v oboru vzdělání 79-41-K/41 Gymnázium, denní forma vzdělávání, se ověřuje tím, že se zjišťuje schopnost uchazeč používat základní mluvnické a lexikální struktury v českém jazyce. Ověření rozhovorem znalosti českého jazyka proběhne takto: Uchazeč vede s pedagogickým pracovníkem školy rozhovor, který svým obsahem vychází z tématu dosavadního vzdělávání a zájmů uchazeče, a to po dobu nejvýše 30 minut.
Znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v oboru vzdělání Gymnázium 79-41-K/41, denní forma vzdělávání, je znalost českého jazyka minimálně na referenční úrovni A2 Společného evropského referenčního rámce (SERR). Termín ověření rozhovorem znalosti českého jazyka bude sdělen uchazeči současně s pozvánkou k přijímací zkoušce.
3) Předložení dokladu potvrzujícího oprávněnost pobytu cizince, který není občanem EU nebo jeho rodinným příslušníkem na území ČR – nutné doložit nejpozději před zahájením vzdělávání.
Úprava přijímacích zkoušek pro žáky z Ukrajiny pro školní rok 2024/2025
Cizinci podle § 1 odst. 1 zákona o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace (dále také „cizinec“) se při přijímacím řízení ke vzdělávání ve středních a vyšších odborných školách pro školní rok 2024/2025:
V Praze 7. 1. 2025
Mgr. Juan Provecho, OSA
Ředitel školy
Více informací o novém systému přijímacích zkoušek – https://www.prihlaskynastredni.cz/
Projekt s názvem Šablony II OP PPR pro MŠ a ZŠ sv. Augustina, reg. číslo CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_071/0001693 je financován z Operačního programu Praha – pól růstu ČR. Projekt rozvíjí proinkluzivní prostředí v (MŠ/ZŠ) prostřednictvím podpory dětí/žáků s odlišným mateřským jazykem a aktivit zaměřených na spolupráci s rodiči dětí/žáků.
Projekt s názvem Šablony OP PPR pro MŠ a ZŠ sv. Augustina, reg. číslo CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_071/0001693 je financován z Operačního programu Praha – pól růstu ČR. Projekt byl realizován v období od 1. 9. 2020 do 31. 8. 2022 a byl zaměřen na rozvoj proinkluzivního prostředí v MŠ/ZŠ prostřednictvím podpory dětí/žáků s odlišným mateřským jazykem a aktivit zaměřených na spolupráci s rodiči dětí/žáků. V rámci projektu byly realizovány následující aktivity: dvojjazyčný asistent, projektová výuka, stáže pedagogických pracovníků, odborně zaměřená tematická setkávání a spolupráce s rodiči dětí ve školách, komunitně osvětová setkání.
© 2020 MŠ, ZŠ a Gymnázium sv. Augustina